logopefc logo


+421 911 463 886
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

logo
    pefc logo


: +421 911 463 886
: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

Mestské lesy Banská Bystrica s.r.o. spravujú lesoparky Laskomer, Urpín a Stará kopa.Východzie údaje : schválený územný plán mesta Banská Bystrica z roku 1976 a z neho vyplývajúce úlohy zapracované v generálnom pláne lesného parku Banská Bystrica, prepracované Bioprojektom prímestských lesov vypracovanom pri obnove LHP v roku 1999.

 

Zariadenie lesoparku Laskomer bolo realizované v roku 1996 so stavom vybudovanosti a následného poškodzovania, ako aj zostávajúceho stavu v nasledovnom rozsahu:
 

Zariadenia Vybudované Zničené Zostáva
Tabuľká veľká 3   3
Tabuľka malá 4 4 0
Lavičky 14 4 14
Stoly 7 1 7
Športové zariadenia 5 5 0
Odpadkové koše 4 4 0
Prístrešok 5 1 4
Schody 1   1
Chodník v m 3560   3560
Zrub      
Ohnisko 4   4


Po vybudovaní lesoparku v roku 1996 zhruba v priebehu nasledujúcich 2 – 3 rokov došlo k výraznému poškodzovaniu a ničeniu zariadení lesoparku. Hlavne boli v krátkej dobe zlikvidované športové zariadenia, ukradnuté smetné koše, pravidelne kradnuté hojdačky(2 ks) a zničené všetky informačné tabule k športovým aktivitám. V priebehu rokov 1996 – jar 2007 boli prevádzané opravy zariadení lesoparku nasledovne: vymieňané a opravované lavičky, stoly, prístrešky, dopĺňané hojdačky. Vymenené drevené schody pod elektrovodom. Každý rok bolo prevádzané čistenie chodníkov od lístia a napadaných stromov. Pravidelne každý rok boli čistené priestory okolo lavičiek a prístreškov od odpadkov. V roku 2007 sme začali pri čistení lesoparku spolupracovať zo školami v BB a to zo ZŠ Moskovská a GAS.

Zariadenie lesoparku Urpín a Stará kopa.

Lesopark Urpín.

Nové zariadenia na lesoparku neboli budované. Boli realizované rekonštrukčné práce na chodníku od malej železničnej stanice ku kalvárii (spevňovanie oporných múrov, výmena a náter zábradlia, výrub nebezpečných stromov). Chodník je vo veľmi zlom stave s potrebou generálnej rekonštrukcie. Každoročne je realizované čistenie chodníkov od opadu a napadaných stromov, zbieranie smetí. Dobrá spolupráca je pri čistení zo školami ZŠ Bakossova a GAS.

Lesopark Stará kopa.

Jediné zariadenie v lesoparku bolo vybudované na kóte 713 Stará kopa – štartovacia dráha paraglidistov a rogalistov s osadením prístrešku , 2 ks lavíc a 1 ks stola. Chodníky neboli budované a existujúce nie sú udržiavané.

Turistické chodníky.

V roku 2007 bolo zrealizované vyznačenie a údržba turistických chodníkov v blízkom okolí mesta v doline Laskomer v dĺžke 50 km a na Urpíne a Starej Kope v dĺžke 25 km. Chodníky boli označené miestnym značením, smerovými tabuľami a začiatkom roku 2008 bude spracovaná mapa týchto turistických chodníkov. 

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

check ssl certificate cloudflare status
created by: Marek Sarvas